2021 Season

2021-11 The Working Party Part 2

Ever wonder where your subscription fee goes? This is very specialist machinery to airate and lift the soil to keep it in prime condition.

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

2021 AGM and Awards Night

Well done all the winners this year. Its been a tough year, with stiff competition, and close fought games.

Here are some of the winners presented with their trophies, cups and shields.


Appologies for the quality of the images, but our professional cameraman was not available on this night.

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

2021-10 The Working Party

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Ground preparation works led by Elliot, getting ready for the big guns to arrive later this month.

25 & 26 September-2021: A mad flurish of activity this last couple of weeks.

Special thanks to John Juson for organising these fanastic events.

Afternoon Pairs Cup: Winners Bernie (left) and Kay (right).

22 September-2021:

Pairs Cup: Winners Tony (left) and Peter (centre), presentation by John Juson (right).

19 September-2021:

2 Wood Singles: Winner Peter (left) and Dave (right) runner up, presentation by John Juson.

House Handicap Cup: Winner Kay (left) and Neil (right) runner up, presentation by John Juson.

Gents House Cup: Winner Peter (right) and Neil (left) runner up, presentation by John Snell.

18 September-2021:

Percy Judd Cup: Winner Alan (left) and Neil (right) runner up, presentation by John Juson.

16-September-2021:

Alfred Clayton Cup: Winners were Richard (left) and Elliot (right) presentation by John Juson. Well done to all who participated.

Bennett Trophy: Presented by the Billericay captain (left) to John the Ingatestone captain (right)

10-September-2021: Ladies Singles Final

Winners presentation from left to right

Jean Palmer (Winner),

John Juson (presenter & competition secretary)

Kay Berry runner up.



14-August-2021: Green Keepers Challenge trophy

The winning Team

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

19-June-2021: Phil Gower Shield

Winners presentation from left to right

Peter Dodson and Linda Juson (Winners), Sue Gower (presenter), John Juson (competition secretary)

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image
Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image
Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image